Historia kawiarni w Polsce.

Historia kawiarni w Polsce.

Lokale serwujące kawę pojawiły się już w XVIII wieku. Picie kawy w kawiarniach stało się od razu bardzo popularne.

W dzisiejszych czasach mamy w Polsce mnóstwo kawiarni – zarówno tych sieciowych, jak i niewielkich, kameralnych. Warto wiedzieć jednak, jak rozpoczęła się historia kawiarni w Polsce, kiedy zaczęły powstawać pierwsze tego typu miejsca. Zapraszamy do lektury!

Na początek warto wspomnieć o Gdańsku. To tu bowiem na początku XVIII wieku Antoni Momber założył pierwszą kawiarnię w Polsce. Z czasem stała się ona niezwykle popularnym lokalem, do którego uczęszczały elity ówczesnej Rzeczypospolitej.

Historia kawiarni

Historia kawiarni

W roku 1724 Henri Duval postanowił otworzyć lokal dla wielbicieli kawy w Warszawie. Pod koniec XVIII wieku zaś w stolicy działało już kilkadziesiąt kawiarni (warszawiacy bowiem od razu je pokochali). Najsłynniejsze z nich to: kawiarnia Okuniowej przy Nowolipiu, Wiejska Kawa Najbertowej przy Wiejskiej czy zakład Kolsonowej.

Gdy zakończyła się burzliwa epoka napoleońska, życie w kawiarniach zaczęło toczyć się na nowo. Warto wiedzieć, iż w roku 1844 warszawiacy mieli do dyspozycji aż 180 kawiarni! Kraków miał ich sporo mniej – 55.

Młoda Polska – w tym okresie nastąpił niesłychany rozkwit kawiarni. Artyści gromadzili się wówczas bardzo chętnie u Winklera czy  w Paonie Turlińskiego. We Lwowie wielkim powodzeniem cieszyło się zaś Piekiełko Dobrowolskiego, Teatralna, Centralna oraz Grand Cafe. Mieszkańcy Poznania zaś tłumnie przybywali do lokalu Jana Geislera.

Warto pamiętać o roku 1882, bowiem wówczas Tadeusz Zarasiewicz przeniósł swoją działalność z Krakowa do Warszawy. Rozpoczęto palenie kawy we własnej palarni w firmie Zarasiewicza o nazwie Pluton. W niedługim czasie zarówno jego palarnie, jak i sklepy, stały się niezwykle popularne także w innych miastach ( Kijów czy Łódź).

W okresie międzywojennym kawiarnie w Polsce gromadziły ludzi polityki, kultury i sztuki. Tutaj debatowano o ważnych dla ojczyzny sprawach.
Po wojnie zaś pojawiły się na terenie naszego kraju klubokawiarnie. To dzięki ich działaniu utrwalił się zwyczaj (znamy go niestety do dziś ) picia kawy w przezroczystych szklankach.

W dzisiejszych czasach natomiast kultura kawiarnianego życia oraz spożywania tego napoju jest w naszym kraju coraz wyższa. Lokale tego typu serwują nam mnóstwo gatunków kawy (także tych serwowanych w niecodzienny, alternatywny sposób).

Wybierać zaś możemy pomiędzy dużymi kawiarniami sieciowymi a tymi kameralnymi, niszowymi. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, raczej wiemy, czego się tam spodziewać – menu jest podobne w każdym lokalu. W małych kawiarenkach zaś za każdym razem czekać nas może jakaś niespodzianka – nowy gatunek kawy sprowadzony od lokalnego producenta czy pyszne, domowe ciasto. Dziś każdy smakosz kawy może w Polsce znaleźć coś dla siebie i nie musimy już zadowalać się sypaną kawą podawaną w szklance – jak to bywało jeszcze kilkanaście lat temu.

Warto wiedzieć, jak prezentowała się historia kawiarni w Polsce na przestrzeni wieków – zaczynając od wieku XVIII, kiedy Momber założył pierwszy lokal tego typu – aż po czasy współczesne. Wszak trendy czy sposoby jej podawania zmieniały się już wielokrotnie.

Historia kawy w Polsce – lektura idealna przy filiżance naszego ulubionego napoju!

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.